NAJWAŻNIEJSZA OSOBA NA ŚWIECIE

Jak być bogatą, czyli niezależną, wolną od stereotypów kobietą? Czy niezależność finansowa może być kluczem do odzyskania poczucia własnej wartości? Uważam, że tak, dlatego podpowiadam, jak do niej dążyć.

Kiedyś tkwiłam w toksycznym, pełnym przemocy związku. Ciągle nie miałam pieniędzy, byłam uzależniona najpierw od rodziców, potem od męża. Każda praca, którą podejmowałam – frustrowała mnie i męczyła. Czułam, że się duszę, że jestem uwikłana w sieci wzajemnych zależności i nie ma dla mnie ratunku. Właściwie nic nie miało sensu.

Masz tak samo? Czujesz to? Jeśli tak – na spokojnie opracuj swój plan ucieczki z więzienia, jakim jest uzależnienie od kogoś, czegoś. Pamiętaj, że jesteś NAJWAŻNIEJSZĄ OSOBĄ NA ŚWIECIE – na pewno dla siebie samej. Świat też powinien się o tym dowiedzieć i docenić Cię i Twoje atuty.

  1. ZACZNIJ OD ROZMOWY ZE SOBĄ SAMĄ I ANALIZY SYTUACJI. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo, zastanów się, czy przypadkiem to w tamtym okresie życia nie tkwią jakieś drzazgi, które Cię blokują. Jeśli jesteś pewna, że tak – najlepiej porozmawiaj o tym z kimś neutralnym po to, by spróbować uwolnić się z traumy. Dzięki temu odczujesz ulgę i złapiesz dystans. Czasem konieczne jest, by poprosić o pomoc psychoterapeutę albo znaleźć grupę wsparcia i ludzi, którzy będą chcieli Cię wysłuchać. Nie wstydź się tego – te grupy powstają po to, by pomóc. Jeśli boli Cię ręka, idziesz do lekarza i to nikogo nie dziwi. Skoro więc boli Cię dusza – poznaj przyczynę i odwiedź psychologa lub znajdź przestrzeń, która pomoże Ci się otworzyć.
  2. ZASTANÓW SIĘ, KIM CHCIAŁAŚ ZOSTAĆ, A KIM JESTEŚ TERAZ. Jeśli widzisz, że teraźniejszość mija się z Twoimi oczekiwaniami – powiedz sobie głośno, że potrzebujesz zmiany. Wykrzycz to do lustra. Wypowiedziane słowa pomogą podjąć decyzję, by zabrać się do dzieła. Zmiana sama się nie wydarzy – musisz coś zrobić, by poprawić swoją sytuację. I pamiętaj – na zmianę nigdy nie jest za późno!
  3. ROZPIESZCZAJ SIEBIE! Czytaj poradniki, oglądaj optymistyczne filmy, jedz mandarynki! Idź na spacer, zacznij biegać, weź psa ze schroniska. Zrób codziennie jakąś miła rzecz, która sprawi Ci radość i poprawi Twoje samopoczucie.
  4. OBALAJ STEREOTYPY! Żyjemy w XXI wieku ale wciąż tkwimy w średniowieczu jeśli chodzi o niektóre przekonania. Pomimo, że sporo się mówi o tym, że wszyscy jesteśmy równi, że nie powinno się nikogo dyskryminować ze względu na płeć, pochodzenie ani inne sprawy – nadal w wielu domach od dziecka słyszymy, że jako kobiety jesteśmy gorsze, słabsze i właściwie bezbronne. Wciąż musimy być jakieś – malować się, dbać o wagę, wyglądać „przyzwoicie”, nie przeklinać na manifestacjach, itp… Wciąż pokutują paternalistyczne powiedzenia typu: „podejmij męską decyzję”, czy „nie płacz jak baba”. Kobiety nadal też mają wyraźnie określone role (np. zajmowanie się domem, czy gotowanie), których często nie chcą grać, ale muszą, gdyż znajdują się w stereotypowej pułapce. Pamiętacie obrazki z elementarza, gdzie tata z synkiem bawią się samochodzikiem, a mama z córką przygotowują stół, by podać obiad? Oczywiście świat się zmienia, ale nie wolno spoczywać na laurach. Co robić? Analizować sytuację i reagować każdego dnia na to, co nam nie pasuje.
  5. POZNAJ INNE KOBIETY I WYMIENIAJ SIĘ MOCĄ! Nie musisz być sama ze swoimi problemami. W wielu miejscowościach tworzą się kobiece grupy wsparcia, kręgi. Dostępne są też wszelakie często darmowe szkolenia, webinary czy kobiece warsztaty online – poszukaj czegoś dla siebie i daj się poznać! Sprawdź też biznes MLM, dzięki któremu wiele dziewczyn odzyskuje wiarę w siebie – to akurat sprawdziłam na własnej skórze!
  6. NIE BÓJ SIĘ! Świat jest dla nas, a Twoim zadaniem jest to, by poczuć się w nim jak najlepiej! Żyj tak, by każdy dzień był ważnym doświadczeniem – nawet ten trudny. Powtarzaj sobie, że jesteś super, że Ci się uda, że dasz radę! Zmiana nastawienia do siebie na pewno zaowocuje.